Избор на метод на пречистване на питейната вода
Преди да си купим система за пречистване е необходимо да определим качеството на водата от водопровода. Можем да използваме специализирана лаборатория за анализ на води или специалист, който ще направи анализ на място. Познавайки състава на водата лесно можем да изберем подходящ филтър или филтърна система.
За пречистване на води се използват филтри, които задържат съдържащите се във водата вредни примеси: хлор, манган, бактерии, ръжда, утайки и др. Целта на пречистването е да се направи водата подходяща за пиене, миене и приготвяне на храни и напитки. В една филтърна система могат да присъстват една или няколко степени на пречистване. Колкото са повече, толкова по-чиста ще бъде водата.
- Механичното пречистване е най-грубият метод за филтрация. При преминаване на водата през порестата или влакнеста структура на механичния филтър, от нея се отделят големи неразтворени частици. Механични филтри се поставят, когато във водата присъстват пясък, ръжда и др. примеси с размер от 5-500 мкм.
- Сорбцията е метод, при който се използват филтри с активен въглен, които абсорбират хлор, фенол и неговите производни, а също и някои органични съединения, присъстващи във водата. Този метод се използва, когато трябва да пречистим водата и при това да съхраним присъстващите в нея полезни минерали.
Особенно актуален е този метод при пречистване на вода от кладенци.
- Йонен обмен е метод, необходим за пречистване на водата от йони на тежки метали (желязо, мед, олово, кадмий, никел). Преминавайки през смола, водата се пречиства от тези примеси и едновременно се насища с йони на водород и натрий. Този метод на пречистване дава възможност водата в дома да бъде годна за пиене, без вредно въздействие на примесите в нея.
- Ултрафилтрация е метод, при който водата преминава през филтри, които задържат частици с размери до 0.1 мкм. Този метод на пречистване е необходим за райони с много некачествена вода, а също и в домове, които ползват вода от кладенци.
- Мембранната филтрация се явява сравнително нова технология за пречистване на води. През мембраната преминават само молекулите на водата, а малките частици, вируси и бактерии се задържат. На изход от мембраната се получава чиста вода, подходаща за пиене и приготвяне на храни. На принципа на този метод са изградени системите за ултрафилтрация (задържат частици с размер 0.01-0.1 мкм), нанофилтрация (задържат частици с размер 0.001-0.01 мкм) и обратна осмоза (задържат частици с размер до 0.0001-0.001 мкм).
Определено мембранната филтрация е по-прецизен и най-често използван метод за пречистване на водата и подобряване на цвета и вкусовите и качества. След мембранна филтрация водата е с балансиран солеви състав, отсъстват органични продукти и тежки метали, водата е с гарантирана стерилност - без наличие на бактерии, вируси, цисти.
- Обратната осмоза се явява най-универсалната технология за пречистване на води, защото е в състояние да редуцира едновременно няколко вида замърсители във водата и по този начин да гарантира качеството ѝ. Обратната осмоза е комплексна технология за пречистване на води без употреба на реагенти и без образуване на утайки.
- Електрохимическо пречистване е метод, при който с помощта на електрическо поле се разрушават примесите на водата. Главно предимство на този метод е високата производителност и липсата на филтри, които изискват непрекъсната подмяна. Недостатък на метода е че е скъп и това го прави неподходящ за използване в дома.
Омекотяване на вода
Пречистването на водата от разтворените в нея соли се извършва в специални омекотители. Това е необходимо, за да се намали образуването на накипи при използване на кафемашини, съдомиялни, перални и др. електроуреди, а също предотвратява образуването на камъни в бъбреците.
Особено препоръчително е поставянето на омекотители в дома, когато водата е с висока твърдост. Системите за омекотяване могат да се използват самостоятелно или в комбинация с многостепенно пречистване на водата.
Омекотяването се извършва по два метода.
- При химическия метод смолата задържа йони на калций и магнезий от преминаващата през нея вода. Такава система изисква да се възстановява филтриращият слой смола - регенерацията протича чрез добавяне на разтвор на сол (натриев хлорид).
- При магнитния метод образуваното магнитно поле преобразува йоните на солите, съдържащи се във водата в микрокристали, които не падат като утайка вътре в битовата техника, а се изнасят с потока вода. Такива омекотители не изискват обслужване.
Избор на филтър за вода
Предлагат се различни видове системи за пречистване на вода в дома. По същество всички включват няколко филтъра, монтират се под или над кухненска мивка. Аква продукти ООД предлага филтри за пречистване на вода, базирани на метода на мембранна филтрация.
Аква продукти ООД разработва и пуска на пазара различни варианти на филтърни системи, включващи мембрани за обратна осмоза, наномембрани или ултрафилтрационни мембрани, съобразени с конкретни анализи на пречистваната вода и изискванията на нашите клиенти.
Най-продавани от Аква продукти филтърни системи:
Аква Ива 2 - Двустепенна филтърна система, предвидена за монтаж над кухненския плот, преносима и с достъпна цена.
Аква Ива 3 - Тристепенна филтърна система, разработена в два варианта - с обратна осмоза и нанофилтрация. Предвидена за монтаж под кухненския плот.
Аква Ива 5 - Петстепенна филтърна система за монтаж под кухненския плот. Разработена във вариант - обратна осмоза, с хидрофорен съд към нея, осигуряващ запас от пречистена вода.
Аква Ива Лукс - Иновативна система за мембранна филтрация, без монтаж, произвежда леко алкална вода. Позволява на клиента да променя състава на пречистената вода според своите нужди и желан вкус.
Аква Ива Стандарт+ - Нова система за филтрация на вода, която разполага с двете най-съвременни мембранни технологии за производство на питейна вода - нанофилтрация и обратна осмоза.
Аква Ива Стандарт+ - Нова система за филтрация на вода, която разполага с двете най-съвременни мембранни технологии за производство на питейна вода - нанофилтрация и обратна осмоза.
Няма коментари:
Публикуване на коментар